Question:
Two students are planning a weeklong trip from Ohio to Florida for spring break. If they drive, they will spend one night on the road on both the trip down and the trip back and will spend five nights at the beach. A hotel will cost {eq}$100 {/eq} per night, and gas will cost {eq}$400 {/eq}. They will share those costs. Food will cost each student {eq}$50 {/eq} per day. The student who owns the car pays {eq}$600 {/eq} per quarter for car insurance. The other option is flying, which will cost {eq}$450 {/eq} per student but will give them two extra days at the beach. What is the incremental cost per student for transportation?
A) {eq}$250 {/eq}.
B) {eq}$450 {/eq}.
C) {eq}$400 {/eq}.
D) {eq}$0 {/eq}.
Leave a comment