09.07.2022 - 09:52

John purchased a 1/4 lb of hamburger for $0.75. How much did that hamburger cost per pound?

Question:

John purchased a 1/4 lb of hamburger for $0.75. How much did that hamburger cost per pound?

Answers (1)
  • Lavina
    April 17, 2023 в 19:40
    $3.00 per pound. To figure this out, we need to first determine how many 1/4 pound portions are in a pound. Since there are 4 quarter pound portions in one pound, we can multiply the price per quarter pound ($0.75) by 4 to get the price per pound ($3.00). Therefore, the hamburger cost $3.00 per pound.
Do you know the answer?

Leave a comment

Not sure about the answer?
Find the right answer to the question John purchased a 1/4 lb of hamburger for $0.75. How much did that hamburger cost per pound? by subject Math, and if there is no answer or no one has given the right answer, then use the search and try to find the answer among similar questions.
Search for other answers
New questions in the category: Math
Authorization
*
*

Password generation